Nový občanský zákoník zavádí nový institut, kterým je svěřenský fond. Svěřenským fondem se rozumí majetkový soubor, který jeho vlastník vyčlení od svého dalšího majetku a svěří jej jiné osobě, která se zaváže tento majetek držet a spravovat, a která k němu vykonává vlastnické právo. Vyčleněný majetek nemá tedy žádného vlastníka, ale pouze správce. Vznikem fondu pozbývá jeho zakladatel určený majetek, přičemž tento majetek tvoří vyhrazené autonomní jmění (tedy nejen majetek, ale i dluhy, které v souvislosti s majetkem vznikají) oddělené od jmění zakladatele, ale také od jmění správce nebo případné obmyšlené osoby (tj. osoby, které má být ze svěřenského fondu plněno).
Svěřenský fond lze založit buď za života smlouvou uzavřenou mezi zakladatelem a správcem, nebo pořízením pro případ smrti. Zřizuje-li svěřenský fond zakladatel za svého života, vydává statut, který vyžaduje formu notářského zápisu a jehož náležitosti stanoví zákon. Zřizuje-li se svěřenský fond pořízením pro případ smrti, musí pořízení pro případ smrti splňovat náležitosti požadované zákonem.
Notářský zápis se vyžaduje také tehdy, pokud obmyšlená osoba svěřenského fondu zřízeného za soukromým účelem chce učinit prohlášení o tom, že se vzdává práva na plnění.